Czym jest rekuperacja i jakie mamy z niej korzyści?

Pośród rozmaitych rozwiązań dla domów energooszczędnych wyróżnić należy coraz popularniejszy proces, jakim jest rekuperacja. Dlaczego jest warta uwagi?

Co to jest rekuperator?

Obok fotowoltaiki, pompy ciepła czy klimatyzacji, wyróżnić należy rekuperator. Jest to urządzenie, które odpowiada za realizację procesu, jakim jest rekuperacja. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby system ten był odpowiedniej jakości. Dlatego też jego zakup oraz montaż, który jest nie mniej istotny, należy zlecić odpowiedniej firmie, jak Fabryka Wody. W ten sposób uzyskamy pewność, że wszystko będzie działało tak, jak należy. Kluczowe jest zadbanie o odpowiednie usadowienie rekuperatora, ważne jest także, aby pamiętać, że wymaga zasilania energią elektryczną. Jednak wciąż jest to niezwykle opłacalny system.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces, który polega w najprostszych słowach na odzyskaniu ciepła z powietrza. W praktyce wygląda to w sposób następujący. Rekuperato działa jak wentylator. Odprowadzane jest z wnętrza ciepłe, zużyte powietrze, poza obręb budynku. Do środka natomiast wprowadzane jest zupełnie świeże. Sekret rekuperacji polega jednak na odzyskaniu ciepła z mieszkanki powietrza, które jest odprowadzane i dostarczeniu go do doprowadzanego. Korzyści wynikające więc z tego rodzaju urządzenia są dwie. Podstawa to oszczędność na ogrzewaniu, a więc i pieniędzy. Wytworzona energia cieplna bowiem nie ucieka poza obręb obiektu, zostaje w jego środku. Dodatkowo nie trzeba zwiększać ogrzewania, żeby ogrzać w zimie chłodne powietrze. Można więc śmiało powiedzieć, że oszczędności są znaczne. Drugą zaletą jest komfort. Standardowo doprowadzanie chłodnej, ale świeżej mieszanki powietrza do wnętrza powoduje nieprzyjemne odczucie chłodu. To prosta droga do przeziębienia. Dzięki rekuperacji problem ten mamy z głowy. Łączy się więc komfort z wygodą. Uzyskuje się świeże powietrze bez wrażenia oziębienia. Rozwiązanie sprawdza się w domach, biurach, ale także na basenach.