System centralnego ogrzewania to rozwiązanie, które pozwala na efektywne wykorzystanie zamontowanego w budynku źródła ciepła i jego szybkie rozprowadzanie po poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu wody, która łatwo przyjmuje i oddaje znaczne ilości energii cieplnej, instalacje grzewcze mogą zaoferować wysoki poziom komfortu wynikający z małej awaryjności i wygodnej obsługi oraz stosunkowo niewygórowane koszty montażu. Przekonajmy się, który z wariantów, grzejniki czy ogrzewanie podłogowe sprawdzą się lepiej.
Plusy i minusy grzejników
Instalacja grzejnikowa to system składający się z kaloryferów oddających ciepło pobierane od przepływającej wody za sprawą swej powierzchni, a po części także materiału, z jakiego zostały wykonane. W przypadku starszych rozwiązań jest to zwykle żeliwo, którego zaletą jest wysoka bezwładność cieplna, która powoduje, że nawet po wstrzymaniu przepływu przez dłuższy czas metal oddaje zgromadzone ciepło. W nowszych grzejnikach aluminiowych albo stalowych bezwładność jest mniejsza, co pozwala na efektywną regulację, jednak również szybko się wychładza. Grzejniki niezależnie od swego rodzaju są instalacją wysokotemperaturową, co oznacza, że wymagają temperatury przynajmniej około 65°C. Systemy tego rodzaju są mało kłopotliwe, jeżeli chodzi o montaż, sprawdzają się znakomicie w połączeniu z kotłami węglowymi i opalanymi drewnem.
Mocne i słabe strony podłogówki
Ogrzewanie podłogowe to instalacja niskotemperaturowa, co oznacza możliwość pracy z pompą ciepła, a także przy zastosowaniu specjalnych rozwiązań również z wysokotemperaturowymi urządzeniami grzewczymi. Mocną stroną podłogówki jest to, że równomiernie rozprowadza ono ciepło po pomieszczeniu i ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu. Jest przy tym uważana za korzystniejszą dla zdrowia. Słabą stroną ogrzewania płaszczyznowego będzie jednak mniejszy wybór, jeśli chodzi o sposób wykończenia podłóg, a także mniejsza swoboda w kwestii aranżacji pomieszczeń. Wydatki na samą instalację będą również zwykle wyższe, a zakres prac większy niż przy tradycyjnych grzejnikach.