Ogrzewanie podłogowe w Szczecinie – dlaczego warto się na nie zdecydować i jakie są jego zalety?

Występujące pod naszą szerokością geograficzną warunki klimatyczne sprawiają, że wnętrza budynków mieszkalnych i użytkowych muszą być wyposażane w urządzenia pozwalające na pozyskiwanie ciepła do utrzymywania temperatur gwarantujących komfort termiczny nawet podczas najostrzejszych zim. W tym celu zwykle montowane są rozbudowane instalacje grzewcze, składające się z kotła centralnego ogrzewania lub pompy ciepła i wodnego systemu umożliwiającego sprawną dystrybucję energii. W klasycznych rozwiązaniach wysokotemperaturowych najczęściej będą to klasyczne grzejniki. Tam, gdzie zdecydowano się na kotły gazowe lub pompy ciepła dominuje ogrzewanie płaszczyznowe tzw. podłogówka.

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to system rurek umieszczanych wewnątrz posadzki lub ścian. Przekazuje on ciepło do ich powierzchni, które dalej wypromieniowują je do powietrza wypełniającego dane wnętrze. Ponieważ zajmują one stosunkowo dużą przestrzeń, niezbędna różnica temperatur może być tu dużo mniejsza niż przy klasycznych grzejnikach. Podłogówki pracują więc z wodą, która osiąga zwykle od 35 do 55°C.  Chętnie wybiera się je do domów jednorodzinnych.

Co można zyskać dzięki podłogówce?

Podłogówka to instalacja, która zapewnia korzystny sposób rozchodzenia się ciepła, ponieważ nagrzewa się w niej posadzka, a rozgrzane powietrze swobodnie unosi się ku górze. Nie ma tu też stref niedogrzanych i przegrzanych, jak przy grzejnikach, gdyż ciepło rozprowadzane jest bardziej równomiernie. Ogrzewanie podłogowe pozwala na swobodniejsze urządzanie wnętrz, bowiem nie ma w nich problemów z nieestetycznymi rurami czy pomieszczeniem samych kaloryferów. Należy też pamiętać, że przy podłogówce nie ma zjawiska wędrującego kurzu, łatwiej więc utrzymać czystość. Systemy takie są też bardzo wydajne.