Posted on

Charakterystyka i zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie bardzo często wdrażanym wariantem, zwłaszcza w nowo budowanych domach. Z czego dokładnie to wynika oraz jakie są zalety takiego rozwiązania? Zachęcamy do lektury.

Charakterystyka ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to rury umieszczane w podłogowej wylewce, przez które przepływa najczęściej ciepła woda. Tym samym pomieszczenie ogrzewane jest od podłogi, co nie wymaga zastosowania np. grzejników. Warto też zaznaczyć, że podłogówka ma dużą bezwładność. Przez to podłoga wolniej się nagrzewa, ale też dłużej stygnie. Generalnie jednak rozwiązanie to można uznać za oszczędne oraz wysoce korzystne ze względu na zasadę działania.

Główne zalety ogrzewania podłogowego

Nic dziwnego, że taki system stosowany jest w budynkach, ma bowiem szereg praktycznych zalet. Jedną z nich jest bardzo wysoki komfort cieplny. Instalacje grzewcze z podłogówką mogą bowiem działać w niższym zakresie temperatur, a przy tym wciąż gwarantować komfortowe przebywanie we wnętrzach. Wszystko dzięki temu, że temperatura jest wyższa przy stopach, co jest po prostu bardziej dogodne.

Ogrzewanie podłogowe to także oszczędność i to właśnie dzięki już wspomnianemu węższemu zakresowi temperatur, w których taki system działa. Ile może wynosić to w praktyce? Szacuje się, że przy obniżeniu temperatury o 1 do 2 stopni, oszczędności mogą sięgać nawet 12 procent.

Warto wspomnieć dodatkowo o alergikach, którzy dzięki podłogówce będą mieć mniejszy kontakt z kurzem, który często osadza się właśnie na tradycyjnych grzejnikach.

Ostatnią zaletą jest mniejsza suchość powietrza w przeciwieństwie do zwykłych grzejników. Dzięki temu w pomieszczeniu namnaża się zdecydowanie mniej roztoczy, co gwarantuje lepsze samopoczucie i to nie tylko alergikom.

Jak doskonale widać, ogrzewanie podłogowe ma naprawdę wiele praktycznych zalet i zdecydowanie warto rozważyć jego instalację na etapie budowania domu. Tym bardziej, że zapewnia ono spore oszczędności, które w dobie drożejących rachunków mogą okazać się w dłuższej perspektywie niebagatelne.