Twardość wody to w Polsce częsty problem niezależnie od lokalizacji. Poszczególne regiony różnią się wyłącznie stopniem jej twardości, dlatego niemal każde gospodarstwo domowe i przedsiębiorstwo przemysłowe powinno zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do jej zmiękczania. Jednak biorąc pod uwagę, że twarda woda nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, wiele osób i firm w żaden sposób nie przeciwdziała temu zjawisku. Czy słusznie?
Negatywne skutki używania twardej wody
Najbardziej oczywistą konsekwencją stosowania twardej wody jest powstawanie i osadzanie się kamienia na sprzętach użytku domowego i wszelkiego rodzaju instalacjach mających styczność z wodą, co w dalszej perspektywie powoduje ich niszczenie oraz zwiększa wydatki na środki czystości. Twarda woda w instalacjach grzewczych wpływa także na obniżenie ich efektywności. Nieoczywistym skutkiem kamienia na różnego rodzaju sprzętach elektronicznych jest także większe zużycie energii, co w obecnych czasach ma bardzo duże znaczenie dla domowych finansów. Twarda woda ma także bezpośredni wpływ na skórę i włosy, przyczyniając się do pogorszenia ich jakości.
W jaki sposób zmiękcza się wodę?
Do zmiękczenia wody stosuje się środki fizyczne i chemiczne, które eliminują z niej składniki odpowiedzialne za jej twardość. Proces zmiękczania wody polega więc na usunięciu jonów wapniowych i magnezowych, a wprowadzeniu na ich miejsce jonów sodu. W tym celu konieczne jest użycie specjalistycznego zmiękczacza wody. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo modeli o różnych parametrach, dzięki czemu wybór odpowiedniego sprzętu jest bardzo prosty. Najważniejszymi wyznacznikami są: wielkość pomieszczenia, w którym ma znajdować się zmiękczacz, zużycie wody oraz wartość jej twardości.